مقایسه چند نرم افزار قدرتمند در زمینه تولید آنتولوژی

در ادامه به تشریح چند نرم افزار معروف در زمینه آنتولوژی می پردازیم و به مقایسه آنها به یکدیگر از چند لحاظ می پردازیم.

نرم افزار ها به قرار زیر می باشند.

Apollo

OntoStudio

Protégé

Swoop

TopBraid Composer Free Edition

تمام این ابزار ها در بخش طراحی و توسعه ی هستی شناسی گسترده هستند و توسط جوامع وب معنایی معنا دار قابل قبول هستند. این ابزار همچنین حداقل قابلیت لازم را برای پشتیبانی از فرآیند توسعه هستی شناسی فراهم می کند.

 

Apollo

آپولو یک برنامه کاربردی برای مدل سازی دانش مفید است Apollo .به یک کاربر اجازه می دهد تا هستی شناسی را با ابتدایی های اساسی، مانند کلاس ها، نمونه ها، توابع، روابط و غیره، مدل سازی کند. مدل داخلی یک قاب است

پایگاه دانش Apollo شامل یک سازمان سلسله مراتبی از هستی شناسی است. هستی شناسی ها می توانند از هستی شناسی های دیگر به ارث برده شوند.

هستی شناسی پیش فرض، شامل تمام کلاس های ابتدایی است. هر کلاس می تواند تعدادی از نمونه ها را ایجاد کند و یک نمونه تمام اسلات های کلاس را به ارث می برد. هر اسلات از مجموعه عناصر تشکیل شده است. تصویر زیر آپولو را نمایش میدهد.

آپولو از یکسری ویژگی های زیر پشتیبانی نمی کند

graph view, web, information extraction and multi-user capabilities or collaborative processing

 

 

OntoStudio

این نرم افزار با استفاده از ابزار گرافیکی، توسعه و نگهداری هستی شناسی را پشتیبانی می کند. این نرم افزار بر اساس سرویس گیرنده / سرور است

معماری، که در آن هستان شناسی در یک سرور مرکزی مدیریت می شود و مشتریان مختلف می توانند این هستان شناسایی ها را دسترسی و اصلاح کنند. همچنین این نرم افزار از چند زبان پشتیبانی می کند

این ابزار به کاربر اجازه می دهد یک سلسله مراتب مفاهیم یا کلاس ها را ویرایش کند. این نرم افزار می تواند به DAML + OIL، F-Logic، RDF (S) و OXML خروجی بدهد. علاوه بر این، هستی شناسی ها را می توان از طریق JDBC به پایگاه داده های رابطه ای صادر کرد.

شکل زیر نمایی از ظاهر نرم افزار را نمایش می دهد.

این نرم افزار قادر است به زبان های زیر خروجی بدهد :

DAML+OIL, Excel, F-logic, RDF(S), database schemas (Oracle,MS-SQL, DB2,MySQL), and OXML

همچنین می تواند به راحتی فایل های با پسوند OWL  را به سیستم وارد کند.

Swoop

این نرم افزار یک ویرایشگر Open Source برای کار با فایل های Owl و آنتولوژی می باشد.

این نرم افزار یک محیط چندگانه هستی شناسی را فراهم می کند که توسط آن می توان نهادها و روابط درون هستی شناسی های مختلف را مقایسه، ویرایش و ادغام کرد.

Swoop از یک روش برای ساختن هستی شناسی استفاده نمی کند. کاربران می توانند داده های موجود هستی شناختی را به سادگی با اتصال به موجودیت خارجی یا وارد کردن کل هستی شناسی خارجی دوباره استفاده کنند. اما امکان جستجو در مفاهیم درون هستی چندگانه وجود دارد. Swoop از الگوریتم های جستجوی هست شناسی استفاده می کند که کلمات کلیدی را با ساختارهای مبتنی بر DL ترکیب می کند تا مفاهیم مرتبط را پیدا کنند

TopBraid Composer Free Edition

این نرم افزار در سه نسخه منتشر شده است. نسخه رایگان آن یک نسخه مقدماتی با تنها مجموعه ای از ویژگی های اصلی است. نسخه استاندارد (SE) شامل تمام ویژگی ها به همراه ظاهر گرافیکی حرفه ای تر، امکانات لودینگ فایل های owl، پشتیبانی پیشرفته refactoring و خیلی مسایل بیشتر را شامل می شود. این نرم افزار بر پایه Elipse و جنا بنا شده است. چک کردن و اشکالزدایی و یکپارچه سازی توسط موتور  OWL ، موتور پرس و جو SPARQL و موتور قوانین پشتیبانی می شود. شکل زیر نیز نمونه از این برنامه را نمایش می دهد. این نرم افزار از SPARQL inference Notation (SPIN) پشتیبانی می کند.

این نرم افزار ممکن است در یک حالت تک کاربره کار کند .همچنین با هستی شناسی ذخیره شده به عنوان فایل یا در یک پایگاه داده می تواند اطلاعات را لود می کند.

نظرات مربوط به این بخش بر اساس ابزارهایی است که در بالا شرح داده شده است. ابزارها به ترتیب حروف الفبا مشخص می شوند: Apollo، OntoStudio، Protégé، Swoop و Composer TopBread (FE)

  1. مقایسه عمومی

جدول شماره یک نشان می دهد که  آپولو، Protégé و Swoop منبع باز هستند و OntoStudio و TopBraid Composer (FE) تحت مجوز نرم افزار هستند.

۲٫ مقایسه بر اساس ساختار نرم افزار

Swoop مبتنی بر وب است و Protégé، OntoStudio و Swoop دارای معماری سرویس گیرنده / سرور هستند. Protégé، OntoStudio و TopBread Composer از پایگاه داده برای ذخیره سازی هستی شناسی استفاده می کنند

همچنین در شکل مشاهده می کنید که بر اساس ساختار وب معنایی؛ قابلیت گسترش بودن؛ مدیریت بک آپ ها و ذخیره سازی آنتولوژِی قابل بحث می باشد.

تمامی این نرم افزار ها قابل گسترش و توسعه می باشند. فقط TopBraid هست که سیستم مدیریت بک آپ دارد.

 

۳-قابلیت همکاری

شامل اطلاعات در مورد قابلیت همکاری ابزار با سایر ابزارهای توسعه زبان هستی شناسی، زبان ها، ترجمه ها و برخی از زبان های هستی شناسی است. این یکی دیگر از ویژگی های مهم در ادغام هستی شناسی در برنامه های کاربردی است.

سطر اول صحبت از این می کند که هر نرم افزار حاوی چه ابزار هایی می باشد. سطر دوم نشان می دهد که چه زبان هایی را هر نرم افزاری پشتیبانی می کند. مشاهده می کنید که Top Brain از همه قوی تر می باشد و از اکثر زبان های کار با آنتولوژی پشتیبانی می کند. همچنین سطر سوم نشان می دهد که خروجی هایی که هر نرم افزار تولید می کند چه خروجی هایی هست.

۴- سرویس استنتاج

مشاهده می کنید که هر نرم افزار به چه روش هایی می تواند استنتاج کند.

سطر یک دارا بودن یا نبودن استنتاج نرم افزار را نشان می دهد. سطر دوم دیگر انجین های استنتاجی دیگری که هر نرم افزار دارد نشان می دهد.

سطر سوم نیز چک کردن وضعیت هر کد را نشان می دهد.

 

[۱] Alatrish, E. S. “Comparison some of ontology.” Journal of Management Information Systems 8.2 (2013): 018-024.

۲ Comments

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ من را به ایمیلم ارسال کن

پرفروش ترین محصولات

جدید ترین محصولات


مشاوره می خواهید؟ ما همیشه آنلاین هستیم. در هر حوزه ای در تلگرام یا واتس آپ با شماره تلفن 09367938018 ارتباط بگیرید
+