تحلیل گراف با نود اکسل

چند وقت پیش یک نفر به من مراجعه کرد و گفت می خواد با نود اکسل گراف تحلیل کنه. من تا اون زمان با گفی کار کرده بودم و می دونستم که با نوداکسل یا NodeXl می شه اطلاعات رو از شبکه های اجتماعی مثل توییتر بصورت روزانه روی یکسری کلمات کلیدی فیلتر کرد و اینها رو دانلود کرد چون برای یکی از کاربران سایت از این کارها کرده بودم.

خلاصه اون فرد پروژه رو به من سپرد و شروع کردم به مطالعه در خصوصش. در واقع قسمت کوچکی از اون پروژه مربوط به گراف با نود اکسل می شد. قسمت زیادی از اون فرایند داده کاوی و قسمتی کد نویسی سی شارپی داشت که بماند. در این مدت متوجه شدم نود اکسل نسخه جدید داره ولی دنگ و فنگ (مثلا پولی هست) داره و بهتر این هست که از نسخه قدیمی ویندوز XP استفاده کنیم. علاوه بر اون باید آفیس ۲۰۰۳ خدا بیامرز رو روی ویندوز XP نصب می کردیم. بهترین کار استفاده از VmWare بود. بعد از کلی اذیت بلاخره تونستم یه تمپلیت از نود اکسل رو نصب کنم. در واقع یه افزونه هست که روی اکسل نصب می شه و می شه از اون استفاده کرد.

حالا باید دیتا ها رو به فرمت نود اکسل ببریم. این کار رو به کمک یک برنامه سی شارپی انجام دادم و دیتاهای ابتدایی رو به اون فرمت بردم و بعد به فرمت XML ذخیره کردم. به همین راحتی نود اکسل تونست گراف رو بخونه.

وقتی گراف رو خوند به راحتی می شد با نود ها کار کرد.

توی عکس می بینید که چند بخش اصلی داریم. یکی اج ها و دیگری ورتکس ها هست . حتی شما توی نود اکسل می تونید دیتاها رو کلاستر کنید و رنگ های مختلف و اشکال مختلفی به اون ها بدید.

مثلا تصویر زیر رو ببینید :

نرم افزار قدرتمند و خوبی هست. پیشنهاد می کنم در خصوصش از من مشاوره بگیرید.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخ من را به ایمیلم ارسال کن

مشاوره می خواهید؟ ما همیشه آنلاین هستیم. در هر حوزه ای در تلگرام یا واتس آپ با شماره تلفن 09367938018 ارتباط بگیرید
+