تئوری بازی ها

یکی از قشنگترین و البته ضدحال ترین مناطق در علوم کامپیوتر همین بازی هست. از یک طرف به ظاهر جذاب هست و از طرف دیگه پر از روابط ریاضیاتی. شما اگر قصد داشته باشید یک بازی دو نفره طراحی کنید باید تمامی حالات اون رو در قالب ریاضیات بیان کنید و این واقعا طاقت فرساست. هر چند به کمک تکنیک های زیادی سرعت و تعداد فرمول ها رو کاهش میدن ولی در حالت کلی حوزه پر از فرمول و ریاضیاتی هست. مثلا فرض کنید بخاید بین دو نفر یک بازی راه بندازید. کافیه حالات اون رو زیاد کنید، به ازای هر حالت جدول ماتریسی شکلی از استراتژی های هر نفر قرار میگیره و به کمک این ماتریس میتونیم تمام حالاتی که ممکنه دو نفر با هم بازی کنند رو لیست میکنیم و احتمالات همه رو در اون قرار میدیم. در انتها به کمک این ماتریس می شه تعیین کرد که چه استراتژی میتونه باعث برد یک نفر بشه و چه استراتژی بهترین استراتژی هست و … .

تئوری بازی ها کاربرد زیادی در حوزه های کامپیوتر داره و ذهنتون رو محدود به شطرنج و والیبال نکنید. بلکه می شه اون رو به دنیای صنعت وارد کرد و حتی احتمالات موفقیت شما نسبت به شرکت رقیبتون رو محاسبه و بررسی کرد. در واقع ذهن ریاضیاتی به شما کمک زیادی میکنه تا تصمیمات بر پایه عقل و ریاضی بگیرید

در خصوص این حوزه متاسفانه تمایلی به دادن مشورت ندارم چون واقعا خسته میکنه ادم رو. ولی من باب اشنایی دوستان گفتم چند کلمه ای صحبت کنم.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخ من را به ایمیلم ارسال کن

مشاوره می خواهید؟ ما همیشه آنلاین هستیم. در هر حوزه ای در تلگرام یا واتس آپ با شماره تلفن 09367938018 ارتباط بگیرید
+